کاربرد پشم سنگ
کاربرد پشم سنگ
مارس 1, 2019
تولید پشم سنگ

تولید پشم سنگ

5 (100%) 1 vote

تولید پشم سنگ روش های مختلفی دارد که وابسته به نوع پشم سنگ ، هندسه ، ضخامت ، و زمانی که مشتری سفارش خودت را می خواهد می باشد. در این مقاله به صورت کلی به روش تولید پشم سنگ می پردازیم و سعی می کنیم آن را تشریح کنیم.

پشم سنگ و اهمیت آن

پشم سنگ، الیاف معدنی دهه هاست که به عنوان بهترین و مهم ترین عایق صوتی و حرارتی در کشورهای مختلف و صنعتی هم چنین در ایران مورد استفاده قرار می گیرد.  پشم سنگ کاربردهای متنوع و گسترده ای دارد.

این نوع عایق با بررسی های سازمان بهداشت جهانی ضرر و مشکلی به هنگام استفاده ایجاد نخواهد کرد و در روند فرآیند تولید آن با رعایت استانداردهای بین المللی باعث بهبود کیفیت و کارایی آن و کاملا قابل بازیافت می باشند.

روند تولید پشم سنگ نسبت به گذشته تغییر نکرده اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی و پیشرفت روزافزون علم، دستگاه ها و تجهیزات آن دچار تغییر شده و پیشرفت چشم گیری داشته است.

مراحل و روند تولید پشم سنگ

تهیه بازالت به عنوان اصلی ترین ماده ی اولیه و خرد کردن

در قدم اول به تشریح نوع و استفاده از ماده ی اولیه ی تولید پشم سنگ می پردازیم. ماده ی اولیه ی تولید پشم از طبیعت گرفته می شود و سنگ بازالت نام دارد. این ماده از سنگ های سخت و نیمه سخت آذرینی می باشد که از سنگ های آتشفشانی است.

اولین قدم برای تولید پشم سنگ، تهیه بازالت می باشد، سپس عملیات وزن کردن آن انجام می شود و به دنبال آن، خرد کردن است. این سنگ های آتشفشانی در اندازه های مختلف در سنگ شکن های مختلفی تکه تکه و خرد می شوند.

ذوب ماده ی اولیه و افزودن مواد دیگر

در قدم بعدی سنگ های بازالت خرد شده با سنگ ها و مواد طبیعی دیگری از جمله کک ترکیب می شوند و سپس تحت دمای بالا در کوره ای با سوخت های معین قرار می گیرند. این ترکیب معدنی تحت درجه حرارت 1500 تا 1600 درجه ی سانتی گراد یا حدود 3000 درجه ی فارنهایت قرار گرفته و ذوب می شوند. گدازه های شکل گرفته به صورت پشم در می آیند.

انتقال مواد مذاب و ایجاد الیاف های اولیه

پس از مرحله ی ذوب سنگ ها در کوره ها، مواد مذاب سیلیکاتی تشکیل شده وارد چرخ دوار ریسندگی یا سانتریفیوژ برای تولید الیاف های نازک شد. این چرخ های ریسندگی با گردش و چرخش خود الیاف های بسیار نازک 6 میکرونی را تولید می کنند. در این مرحله مواد مذاب با سرعت بالا همراه با هوا وارد ظرف می شوند.

خنک کردن الیاف ها

در مرحله ی بعدی، الیاف هایی که بسیار نازک هستند وارد ظرف هوای سرد می شوند و خنک سازی انجام می شود.

با پیشرفت علم در اطراف سانتریفیوژها جریان آب خنک برای کاهش دما جریان دارد.

افزودن مواد روغنی و رزین های خاص

توده های بزرگ ایجاد شده که به شکل تشک درآمده اند با استفاده از فن های جداکننده وارد غلطک های خاص می شوند تا عملیات فشرده سازی انجام می شود. فشرده سازی با توجه به ضخامت مورد نظر نوعی از پشم سنگ که تولید شده انجام می شود.

برای جلوگیری از ایجاد ذرات معلق در فضا و گر و غبار زیاد از روغن استفاده می کنند. افزودن روغن سبب می شود که از ایجاد گرد و غبار در هوا به هنگام ریسندگی جلوگیری شود.

برش، روکش کاری و آماده سازی نهایی

در مرحله ی آخر با توجه به نوع پشم سنگ و با توجه به نیاز مشتری ورقه های تولید شده برش داده می شوند و عرضه می گردند و ضایعات بازیافت می شوند.

این برش ها به شکل های متفاوت برش طولی و برش عرضی انجام می شود و عملیات سایزینگ آن انجام می گیرد. هم چنین پس از این مرحله روکش های متفاوتی از جمله روکش آلومینیومی اضافه می شود و در نهایت بسته بندی و آماده تحویل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *