تولید پشم سنگ
تولید پشم سنگ
فوریه 16, 2019
تولید پشم سنگ
قیمت پشم سنگ
آوریل 19, 2019
کاربرد پشم سنگ

کاربرد پشم سنگ

5 (100%) 3 votes

کاربرد پشم سنگ در صنایع مختلف گسترده است و اطلاع از این که عایق پشم سنگ چه کاربردهایی در این صنایع دارد از اهمیت بالایی برخورداراست. پشم سنگ از ماده های معدنی تقریبا نزدیک بهم تشکیل شده است که با درصد های مختلفی توسط دستگاه الیاف ساز در درجه بالا به تولید می رسد.

در این مقاله قصد داریم که درباره کاربرد پشم سنگ به صورت خلاصه با شما صحبت کنیم. قطعا انتظار این که تمامی کاربردهای پشم سنگ را در این جا شرح دهیم دور از ذهن است اما به صورت خلاصه بیان می شود.

کاربرد پشم سنگ در صنایع مختلف

در این جا به صورت تیتر وار به هر یک از رده های کاربردی این ماده معدنی می پردازیم. سپس توضیحی کوتاه و خلاصه اما مفید از هر یک از انواع کاربرد عایق پشم سنگ می دهیم و در انتها یک لیست از این بحث نتیجه گیری نهایی را ارائه می کنیم.

عایق ساختمانی

یکی از دلایل مهم توسعه محصول پشم سنگ که شاید بتوان آن را مهم ترین دلیل برای ساخت این محصول دانست، استفاده از آن برای عایق کاری انواع سطوحی است که در مکان های مختلف اعم از اداری و تجاری به کار می رود.

طبیعتا ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری ، به دلیل این که به صورت مستقیم با مردم سر و کار دارند ، تعداد بسیار بیشتری از ساختمان های صنعتی را دارا می باشند. به همین دلیل یکی از حوزه های پر استفاده این عایق ، استفاده در ساختمان های مسکونی است.

پشم سنگ در عایق کاری جای جای ساختمان کاربرد زیادی دارد. مهم ترین کاربرد آن را می توان در استفاده از عایق در بین دیوار های ساختمان اشاره کرد. این عایق در عایق کاری حرارتی ، صدا ، رطوبتی ، الکتریکی و… کاربرد زیادی دارد بدون این که نسبت به سایر محصولات عایق دیگر ، اثرات مخرب زیست محیطی زیادی داشته باشد.

کاربرد دیگر پشم سنگ در ساختمان ، می تواند عایق کاری لوله های ساختمانی به خصوص بخش شوفاژ خانه باشد. استفاده از این عایق در لوله های ساختمانی سبب می شود که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت انرژی ، سبب افزایش راندمان حرارتی مجموعه گردد.

پشم سنگ در ساختمان کاربرد های گوناگون دیگری نیز دارد که در مقاله ی دیگری درباره آن به صورت مفصل به بحث و گفت و گو خواهیم نشست. اما مهم ترین سرفصل های کاربردی این محصول را در قسمتی که گذشت با هم مرور کردیم.

عایق صنعتی

مکان های صنعتی شاید تعداد کمتری نسبت به ساختمان های اداری و تجاری داشته باشند ، اما حجم پروژه آن ها بسیار بالاتر از هر یک از بناهای عادی است. از طرفی حرارت در صنعت یکی از عناصر جدانشدنی هر صنعتی است و بازدهی حرارتی تقریبا دغدغه در تمامی صنایع قابل تصور است.

از این رو عایق کاری در صنعت بسیار اهمیت بالایی دارد. عایق های صنعتی مختلفی به منظور کاربرد صنعتی توسعه داده شده اند. هر یک از این عایق ها مزایا و معایب خود را در استفاده از آن ها در بخش صنعتی دارند که برآیند این مزایا و معایب به اتنخاب نهایی برای عایق مناسب منجر می شود.

عایق های پشم سنگی ، به دلیل راندمان حرارتی بسیار بالایی که دارند و انعطاف پذیری بالایی که در ساخت برخوردار هستند ، همواره یکی از پر کاربرد ترین محصولات پشم سنگ به حساب می آیند.

عایق برای خط لوله

یکی از مهمترین کاربرد هایی که پشم سنگ دارد ، استفاده از پشم سنگ لوله ای برای عایق کاری شبکه پایپینگ است که علاوه بر کاهش هدر رفت انرژی ، به افزایش راندمان حرارتی مجموعه و در نهایت کاهش هزینه تولید منجر می شود.

عایق برای کوره ها و بویلر ها

یکی دیگر از مکان هایی که در صنعت بسیار زیاد نیاز به عایق کاری دارند ، بویلر ها و کوره ها هستند. پشم سنگ به خصوص نوع توری دار پتویی آن به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارد ، می تواند بهترین گزینه برای عایق کاری انواع کوره و بویلر و ادوات مشابه باشد.

مصارف دیگر پشم سنگ در صنعت

پشم سنگ در صنعت مصارف دیگری نیز دارد که اگر بخواهیم تمامی آن ها در این مقاله بیان کنیم بحث به درازا می کشد. برای مثال خود ماده معدنی پشم سنگ در صنایع شیمیایی مختلف برای تولید انواع مواد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و یا کاربرد هایی دیگری که از حوصله این بحث خارج است.

نتیجه گیری از کاربرد های پشم سنگ

در این مقاله سعی داشتیم به صورت خیلی خلاصه بیان کنیم که پشم سنگ چه کاربرد هایی را می تواند برای بخش ساختمان های اداری و تجاری و هم چنین بخش صنعت داشته باشد. موارد مختلفی در این مقاله بحث شد اما به این معنا نیست که ما تمام آن چه که به عنوان کاربرد پشم سنگ مد نظر قرار می گیرد را پوشش داده باشیم. در مقالات بعدی سعی ما این است که به صورت گسترده به هر یک از کاربرد های این ماده معدنی مهم در بخش های یاد شده بحث و گفت و گو کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *