کاربرد پشم سنگ
کاربرد پشم سنگ
مارس 1, 2019
تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه
آوریل 19, 2019
تولید پشم سنگ

تولید پشم سنگ

5 (100%) 2 votes

پشم سنگ این الیاف معدنی متشکل از سنگ بازالت به عنوان یکی از بهترین گزینه های عایق سازی برای کاربردهای مختلف است. از این رو قیمت پشم سنگ یکی از مسائل چالشی در حوزه عایق های ساختمانی است که در این مقاله قصد داریم آن را با هم مرور کنیم.

فاکتورهای موثر بر قیمت پشم سنگ

عوامل مختلفی در تعیین قیمت پشم سنگ موثر هستند که اکثر آن ها مشخصات فنی پشم سنگ می باشند که بر قیمت آن تاثیر گذار است.

پشم سنگ تولید شده لازم است که مشخصات فنی آن ازجمله داسیته یا وزن، نوع آن، ضخامت و… بر روی برچسب آن ذکر شود تا مشتری از وژگی های کامل کالا پیش و پس از خرید مطلع باشد.

از جمله فاکتورهای موثر در تعیین قیمت پشم سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیفیت و جنس پشم سنگ

مسلما کیفیت هر محصول و روند تخصصی تولید آن تاثیر مستقیم بر قیمت آن دارد. پشم سنگ ها ی جنس های مختلف با برندهای متفاوت دارای قیمت های متفاوت هستند.

نوع پشم سنگ

یکی از اصلی ترین عوامل موثر بر قیمت پشم سنگ نوع پشم سنگ می باشد. انواع پشم سنگ با توجه به نوع کاربرد آن ها تعیین می شود.

از جمله انواع پشم سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پشم سنگ تخته ای فنوپنل: این نوع پشم سنگ در بیشتر از عایق کردن ساختمان و دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • پشم سنگ لوله ای یا ایزوپایپ پشم سنگ لوله ای پشم سنگی است که با قطر داخلی مشخص به صورت لوله ای با قالب های خاص تولید می شود این نوع پشم سنگ در عایق کردن لوله ها و به خصوص در عایق کردن لوله های صنایع گاز و پتروشیمی مور استفاده قرار می گیرند.
  • پشم سنگ ایزوترم: پشم سنگ های ایزوترم به صورت کیسه ای تولید شده و در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی مرد استفاده قرار می گیرد.
  • پشم سنگ لحافی یا فنوفلت : این نوع پشم سنگ برای عایق سازی سقف های تجاری با روکش های متنوع استفاده می شود.
  • پشم سنگ پتویی یا ایزوپلانکت :  پشم سنگ پتویی در صنایعی که ایجاد دماهای بالا می کنند و برای جلوگیری از هدررفت آن مورد استفاده قرار می گیرد.
  • پشم سنگ فله : پشم سنگ فله در صنایع مختلف جهت عایق سازی ای صوتی و حرارتی استفاده می شود.

با توجه به انواع گفته شده در مورد پشم سنگ که در بالا به آن اشاره شد، قیمت آن مشخص می شود زیرا که کاربرد و قابلیت آن متفاوت خواهد شد.

بنابراین با توجه به گونه ای که تولید می شود قیمت آن متفاوت است.

دانسیته Density یا وزن پشم سنگ

دانسیته (کیلوگرم بر متر مکعب) معیاری است که برای تعیین وزن پشم سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از فاکتورهای موثر و مهم در قیمت پشم سنگ داسیته ی آن می باشد.

دانسیته یا وزن مخصوص به معنی میزان فشردگی پشم سنگ است که با این معیار وزن پشم سنگ مشخص می شود. دانسیته یا وزن مخصوص پشم سنگ با استفاده از استانداردهای بین المللی تعیین می شود.

ضخامت  یا Thickness پشم سنگ

از دیگر معیارهای تعیین قیمت پشم سنگ ضخامت پشم است که از ویژگی های فنی پشم سنگ است که در قیمت آن موثر است.

مقدار جذب صوت پشم سنگ

از جمله ویژگی های تاثیر گذار بر قیمت پشم سنگ مقدار جذب صوت یا خاصیت آکوستیکی توسط آن پشم سنگ است. مسلم است هرچه قابلیت جذب صوت توسط پشم سنگ بیشتر باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود.

ضریب جذب صوت از صفر تا یک است  و به این معنی است که تا چه درصدی قابلیت جذب صوت توسط محصول وجود دارد. ضخامت یک عامل موثر در میزان جذب صوت است هر چه ضخامت بیشتر باشد تاثیر گذاری بیشتری در جذب صوت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *