تولید پشم سنگ
قیمت پشم سنگ
آوریل 19, 2019
مقاومت حرارتی پشم سنگ
آوریل 19, 2019

تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه

5 (100%) 1 vote

پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ یا Mineral wool که یک الیاف معدنی است و جهت عایق حرارتی و صوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پشم سنگ انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع کاربرد آن به شکل مورد نظر تولید می شود. پشم سنگ تحمل دمایی تا 800 درجه سانتی گراد را دارد و تا دمای 900 درجه ی سانتی گراد آتش را تحمل می کن این محصول قابل احتراق نیست و در واکنش های شیمیایی شرکت نمی کند.

پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه یا Glass wool با استفاده از ذوب مواد اولیه ای مانند سلیس و شیشه، الیاف های منعطف، نازک و معمولا کوتاه شیشه با حفره هایی تولید می شود، در واقع برای تولید پشم شیشه این الیاف های نازک و منعطف شیشه به هم تنیده می شوند و پشم شیشه تولید می شود.

این محصول با ضخامت با روکش های مختلفی مانند روکش های آلومینیومی، نخ دار و کاغذدار، بافت پارچه ای و… به بازار عرضه می شوند. پشم شیشه نیز مانند پشم سنگ به عنوان عایق صوتی و حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. پشم شیشه نیز مانند پشم سنگ آتش گیر و آتش زا نیست و در واکنش های شیمیایی نیز شرکت نمی کند.

ویژگی های مشترک پشم سنگ و پشم شیشه

 • پشم سنگ و پشم شیشه هر دو به عنوان عایق حرارتی و عایق صوتی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • پشم سنگ و پشم شیشه هر دو غیر قابل احتراق و اشتعال هستند و تحمل درجه حرارت های بالا را دارند.
 • پشم سنگ و پشم شیشه هر دو در واکنش های شیمیایی شرکت نمی کنند.
 • پشم سنگ و پشم شیشه هر دو از الیاف های معدنی تولید می شوند و تهدیدی برای محیط زیست ندارند.

تفاوت های پشم سنگ با پشم شیشه

 • با اینکه هم پشم سنگ و هم پشم شیشه هر دو به عنوان عایق حرارتی محسوب می شوند اما اصلی ترین تفاوت این دو عایق آستانه ی تحمل دمایی برای هر کدام متفاوت است. آستانه ی تحمل دمایی عایق برای پشم سنگ تا حدود 300 درجه ی سانتی گراد می باشد ولی برای پشم شیشه این بازه ی دمایی تا 80 درجه سانتی گراد است. بنابراین مقاومت دمایی پشم سنگ نسبت به پشم شیشه بالاتر است.
 • با توجه به این تفاوت در بازه ی تحمل دمایی برای پشم سنگ و پشم شیشه، کاربردهای آن ها نیز به عنوان عایق متفاوت می شود. با توجه به تشخیص مهندسین و مشاوره های مناسب می توان بین پشم سنگ و پشم شیشه، نوع مناسب آن رابای آن کاربرد خاص استفاده کرد.
 • اگر می خواهید برای عایق سازی صدا از یی از این دو محصول استفاده کنید پیشنهاد قطعی پشم سنگ است زیرا عایق صوت در قدم اول پشم سنگ است.
 • از پشم شیشه در عایق سازی های در مقیاس کوچک تر و محدود تر نسبت به پشم سنگ استفاده می شود. در صنایع بزرگ از جمله ساختمان های بزرگ، سازه ها، تجهیزات صنعتی، صنایع پتروشیمی و نفت و گاز از پشم سنگ استفاده می شود.
 • دانسیته ی پشم سنگ و پشم شیشه باهم متفاوت است. تعریف دانسیته در این محصول به منظور وزن پشم سنگ یا پشم شیشه است. این دانسیته در کیفیت این دو محصول موثر است و باعث تفاوت در کارایی آن ها خواهد شد.
 • تفاوت بعدی پشم سنگ و پشم شیشه ضخامت آن هاست. ضخامت تولیدی برای این محصول با توجه به تفاوت هایی که در موارد بالا به آن اشاره شد، متفاوت است.
 • نوع روکش یا لحافی که برای پشم سنگ و پشم شیشه از آن استفاده می شود با توجه به کاربرد آن ها با هم متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *