تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه
آوریل 19, 2019
عایق کاری پشم سنگ
عایق کاری پشم سنگ – بخش ساختمان
آوریل 23, 2019
5 (100%) 3 votes

در این نوشتار میخواهیم به بحث مقاومت حرارتی پشم سنگ بپردازیم و پس از بیان فرق مقاومت حرارتی و ضریب انتقال حرارت بیان نماییم که مقاومت حرارتی پشم سنگ در مقابل عایق هایی دیگری مانند پشم شیشه از میزان بسیار بالاتری برخوردار است.

تفاوت میان مقاومت حرارتی و ضریب انتقال حرارت

در بسیاری از اوقات زمانی که ما صحبت از مقاومت حرارتی در صنعت می کنیم ، میزان مقاومتی که یک عایق در برابر انتقال حرارت از خود نشان می دهد در ذهن مشتری تداعی می شود. این مفهوم تداعی شده به مفهوم ضریب انتقال حرارت مخصوصا در پشم سنگ نزدیک تر است تا به مفهوم مقاومت حرارتی.

ضریب انتقال حرارت در انواع مختلف عایق از جمله عایق پشم سنگ به عوامل گوناگونی مانند قطر ، طول ، چگالی و . . . بستگی دارد. در صورتی که تنها عامل موثر بر مفهوم مقاومت حرارتی عایقی مانند پشم سنگ ، جنس آن می باشد.

مفهوم مقاومت حرارتی

زمانی که ما از مقاومت حرارتی صحبت می کنیم دقیقا به چه چیزی اشاره داریم ؟ زمانی که برای جنس خاصی از عایق های مختلف مانند پشم سنگ دمای خاصی را بیان می کنند ، یعنی آن جنس عایق در آن دمای مشخص شروع به تخریب شدن و دی فرم شدن وذوب شدن می کند.

مقاومت حرارتی پشم سنگ چقدر است

با توجه به مطالبی که قبلا گفتیم و طبق تحقیقات بین المللی که روی عایق پشم سنگ صورت گرفته است ، این عایق در حدود بین دمای 1100 الی 1250 شروع به ذوب شدن و تخریب شدن می کند.

طبق مطالبی که در بالا نیز بحث کردیم ، صرف نظر از این که پشم سنگ چه میزان چگالی ، چه میزان قطر و یا چه میزان طول داشته باشد ، مقاومت حرارتی آن ثابت خواهد بود. برای مثال : پشم سنگ تخته ای با طول 50 سانتی متر و قطر 10 سانتی متر با پشم سنگ لوله ای با طول 3 متر و قطر 2 سانتی متر همگی مقاومت حرارتی آن ها با هم برابر است.

اما نکته قابل توجهی که طول و قطر و چگالی می تواند روی عایق های پشم سنگ اثر گذاری کند این است که این مفاهیم روی مدت زمانی که یک عایق پشم سنگ طول می کشد تا ذوب شود اثر گذار خواهد بود. این اثر که چه زمانی طول می کشد تا عایق پشم سنگ ما شروع به ذوب شدن کند فرمول های تخصصی خود را دارد که شما را به مراجع علمی ارجاع می دهیم و برای بسیاری از محصولات پشم سنگ استاندارد نیز جداولی در این زمینه تهیه شده است. اما دانستن این موضوع که عایق پشم سنگی که ما آن را خریداری کردیم چه مدت طول می کشد تا ذوب شود می تواند بسیار اهمیت داشته باشد به خصوص در مواقعی که آتش سوزی یا حادثه ای که به آتش سوزی منجر شود اتفاق می افتد.

مقاومت حرارتی پشم سنگ در مقایسه با مقاومت حرارتی عایق های دیگر

اگر یک آشنایی جزئی با عایق های پرکاربرد ساختمانی مانند پشم سنگ ، پشم شیشه ، ایزوگام و . . . داشته باشید ، زمانی که در بالا اشاره کردیم که مقاومت حرارتی پشم سنگ بالای 1100 درجه سانتی گراد است به این موضوع خواهید رسید که این میزان مقاومت حرارتی در مقایسه با سایر عایق های حرارتی ساختمانی شاید در رتبه نخست باشد.

این خاصیت مهم پشم سنگ در کنار خواص دیگری که این محصول دارد سبب شده است که یکی از پرکاربردترین و در عین حال مناسب ترین عایق های حرارتی در صنایع مختلف به ویژه صنعت ساختمان باشد. در مقالات بعدی سعی می کنیم درباره ویژگی های دیگری که پشم سنگ را از سایر عایق های حرارتی متمایز می کند صحبت کنیم. از وقت گرانبهایی که صرف مطالعه این مقاله کردید سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *